با ما تماس بگیرید
شبکه های اجتماعی
براي جستجو، عبارت مورد نظر خود را وارد کنيد
به وب سایت فراصیل خوش آمدید...!!! امروز : دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

محل تبلیغات شماfilesell
کلمات کلیدی
دانلود توجیهی چشم الکترونیک,دانلود طرح توجیهی,دانلود طرح توجیهی چشم الکترونیک,طرح توجیهی چشم الکترونیک,
« فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.»

 

ضمانت باز گشت وجه

ارسال پیام در تلگرام

طرح توجیهی چشم الکترونیکطرح توجیهی چشم الکترونیک

نوع فایل : pdf

تعداد صفحات: ۲۴

 

 

چشم الکترونیک

 

 

مشخصات فنی و فرآیند تولید چشم الکترونیک

 • اجزاء تشکیل دهنده چشم الکترونیک

  چشم الکترونیکی، دستگاهی است حساس به نور بطوریکه اگر تابش نور بـه سـلول حـساس فوتـوالکتـریک آن کاهش یابد و یا متوقف شود، دستگاه فوراً واکنش نشان مـیدهـد. ایـن دستگاه معمولا با ولتاژ ۶ یا ۱۲ ولت کار میکند و مصرف آن در حالت بیکاری نـزدیک بـه صفر است. بنابراین حتی اگر باتری خشک به آن وصل شود، مدتها دوام می آورد.
  ضـمناً یـک پتانـسیومتر تنظـیم حـساسیت روی فیبـر تعبیه شده است که به کمک آن می توانید دستگاه را برای استفاده در شرایط نوری مختلف به دقت تنظیم نمایید . دستگاه چشم الکترونیک کاربـردهای گوناگونی دارد که از جمله میتوان به کاربرد آن به عنوان دزدگیر در موسسات و مـنازل و اتومبـیل ها اشاره کرد. ضمناً برای کنترل مسیرها جهت آگاهی از ورود و خروج افراد نیز به کار میرود.
  چشم الکترونیکی از قطعات زیر تشکیل شده است:

  • مقاومت های مورد نیاز در ابعاد مختلف و LDR) Resistors Dependant Light)
  • خازن الکترولیت
  • خازن ها
  • ترانزیستور
  • سلول فتورزیستانس (CDS)
  • پتانسیومتر
  • IC
  • افزودنی ها مانند بلندگو و غیره

چشم الکترونیک

 • مدار شماتیک چشم الکترونیک

  یکـی از سـادهتـرین مدارهای شماتیک چشم الکترونیکی را میتوان از توضیحات زیر شناسایی نمود. نخـستین بخـش مـدار را یـک مولتی ویبراتور مرکب از ترانزیستورها ی مختلف تشکیل میدهد. مقـدار خـازنهـای ایـن بخش طوری انتخاب شده است که سیگنالهای صوتی ثابتی با فرکانس حـدود یـک کـیلو سـیکل ایجـاد مـیکند.
  این سیگنالها در پایه کلکتور ترانزیستور مربوطه قابل دریافـت اسـت و اگـر یـک گوشـی کریـستالی بـه پایه م ذکور وصل شود، سیگنالها به صورت صـدای سوت شنیده میشوند. دومین بخش مدار، یک آمپلیفایر صوتی دو ترانزیستوری است کـه بـه صـورت مـستقیم بـه یکدیگر وصل شده اند. ترانزیستور دوم یک ترانزیستور تیپ مثبت PNP اسـت کـه سیگنالهای صوتی را از طریق یکی از خازنها دریافت میکند و پس از تقویت سـیگنالهـا، آنهـا را بـرای تقـویت نهایـی (تقـویت قـدرت) به ترانزیستور بعدی میدهد.
  پایه B ترانزیـستور اول از طـریق سلول فوتورزیستانس ( Cds) به ولتاژ مثبت وصل شده است و در حالتی که نور به صفحه Cds بتابد، مقاومت آن کاهش یافته ولتاژ مثبت قابل توجهی به پایه B مـیرسـد و ترانزیـستور را در حالـت خاموشی نگه میدارد که در این حالت ولتاژ تغذیه مولتی ویبـراتور قطـع اسـت و کـار نمـی کـند و لذا هیچ صدایی از بلندگو پخش نمی شود.
  اما همین که مانعـی بـر سر راه تابش نور به Cds ایجاد شود، مقاومت آن افزایش مییابد و ولتاژ مثبت پایه B کاسـته شده و در عوض پایه B از طریق پتانسیومتر Pot و مقاومت اول ولتاژ منفی دریافت مـیکند که در نتیجه مدار مولتی ویبراتور به کار می افتد و صدای بوق از بلندگو پخش میشود. بـا تنظـیم پتانـسیومتر (مقاومـت متغیر) میتوان ولتاژ پایه B ترانزیستور اول را برای شرایط نوری مختلف به دقت تنظیم نمود.
  یکـی از بخـشهای مهم در چشم الکترو نیک داشتن امکانات برنامهریزی است که در حالتهای اسـتاندارد بـه آن افـزوده نـشده است . علاوه بر آن قابلیتهای متفاوتی را میتوان به این مدار اضافه نمود . از جمله تایمرهای مختلف، شمارنده ها و غیره .
  مدار شماتیک چشم الکترونیک

 • انواع چشم الکترونیک

  چـشم الکترونیکـی انـواع مخـتلف برای ابزارهای گوناگون دارد . اگرچه پایه غالب این محصولات مـشابه است. اما بر اساس نیاز چشمهای الکتریکی محصولات مختلف دارای قابلیت های متفاوت اسـت. در ایـن قسمت چند نوع از چشم الکتریکیهای موجود در بازارهای ایران معرفی میشوند . لازم بـه ذکـر اسـت کـه نامگذاری انواع موجود تاحدی براساس نظر فروشندگان آن و نه بخاطر ویژگـی های محـصول بـوده اسـت . به علاوه اینگونه کیت ها کمتر جنبه صنعتی دارد و تنها برای شناسایی کاربردهای آنها معرفی میشود.

  1. چشم الکترونیک حساس
   با کمک این دستگاه میتوان مسیرهای مورد نظر را کنترل کرد . عبور فرد و یا اشیاء مختلف از مقابل سنسور دستگاه موجب به کار افتادن آن می شود. دارای رله است و میتواند با تابش و یا قطع نور دستگاهی را روشن و یا خاموش نماید . مجهز به مدار آداپتوربوده و ولتاژ آن ۹ تا ۱۲ ولت اندازه فیبرمدارچاپی آن ۵۵×۹۵ میلی متراست.
  2. چشم الکترونیک اتوماتیک
   هنگامـی کـه مانعـی از جلوی این دستگاه عبور کند رله دستگاه به کار می افتد. میتوان رله دسـتگاه را در وضـعیت وصـل باقی نگهداشت تا به حالت اول برنگردد. دستگاه با کمک یک کلـید مـیتـواند در روشنایی و یا تاریکی مورد استفاده قرار گیرد . ولتاژ آن ۹ تا ۱۲ ولت و اندازه فیبرمدارچاپی آن ۶۰×۱۱۰ میلیمتر میباشد.
  3. دزدگیر(چشم الکترونیک) نوری با آلارم
   مـداری کـه تحت عنوان چشم الکترونیک ارائه شده، یک سنسور بسیار حساس نوری است کـه بـا تاریک شدن محیط عمل نموده، آلارمی شبیه بوق از بلندگو پخش می کند. منبع تغذیه ایـن کـیت ۹ تـا ۱۲ ولـت مـستقیم DC اسـت کـه مـیتواند از باتری یا آداپتور تأمین و با رعایت قطب های مثبت و منفی به مدار متصل شود

توجیهی چشم الکترونیک

طرح توجیهی چشم الکترونیک
قیمت : 2,000 تومان
بلافاصله پس از پرداخت، لينک دانلود فعال خواهد شد و شما مي توانيد فايل مورد نظر خود را دانلود کنيد

تمام حقوق مادی و معنوی برای وب سایت فراصیل محفوظ است. استفاده از مطالب وب سایت ،فقط در صورت ذکر منبع مجاز می باشد.
© All rights reserved farasil.com 2015-2018.